Wycieczka do Berlina klasy IIIF, IID i IIIC

Elektroniczne Zakłady Naukowe > Aktualności > Wycieczka do Berlina klasy IIIF, IID i IIIC

Wycieczka do Berlina klasy IIIF, IID i IIIC

Bernauer Strasse – smutny symbol historii Niemiec, bo to właśnie wzdłuż tej ulicy stał Mur Berliński, dzielący Europę i świat na dwa wrogie systemy. Bariera, zbudowana w roku 1961 była przyczyną i tłem wielu ludzkich tragedii. Dla upamiętnienia 30-lecia upadku Muru Berlińskiego wybraliśmy się z młodzieżą EZN na wycieczkę do Berlina. A zaczęliśmy ją właśnie od tej ulicy:

https://www.youtube.com/watch?v=v9wxaCzJC0E

Przywołując współczesną historię metropolii nie mogliśmy nie zobaczyć najstarszych zabytków miasta: okazałego neorenesansowego gmachu Reichstagu z inskrypcją: „Dem Deutschen Volke”, Bramy Brandenburskiej – symbolu pokoju i wolności na Pariser Platz, alei „Unter den Linden” z Uniwersytetem Humboldtów, Operą Narodową i pomnikiem konnym Fryderyka Wielkiego. Widzieliśmy także Pomnik Palonych Książek i zapadłej biblioteki na Bebelplatz oraz klasycystyczną – Neue Wache – upamiętniającą ofiary wojny i tragedii, będącą przy tym Centralnym Miejscem Pamięci RFN. Młodzież zobaczyła także Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.

W część popołudniowej znaleźliśmy się w centrum wschodniego Berlina na Alexanderplatz. Tu niektórzy zwiedzili Berliner Fernsehturm i skosztowali specjałów na Bożonarodzeniowym Jarmarku. 

I tak wielka historia Świata i Europy miesza się ze współczesnym, nowoczesnym, tętniącym życiem, multikulturalnym Berlinem, do którego być może niektórzy z nas jeszcze kiedyś wrócą.

 

Skip to content