2018/2019

Projekty edukacyjne Wydawnictwa „Nowa Era” nr 845 i 867

Od grudnia 2018 r. do marca 2019 r. Elektroniczne Zakłady Naukowe uczestniczyły w programie „Projekt z klasą” i otrzymały odznakę „DOBRZE ZAPROJEKTOWANA SZKOŁA”. W ramach „Projektu z klasą”, organizowanego przez Wydawnictwo Nowa Era, odbyły się dwa konkursy:

  1. Rebusy i zagadki fizyczno-astronomiczne – projekt nr 867 (organizator – pani Justyna Jankiewicz).
  2. Krzyżówki matematyczne – projekt nr 845 (organizator – pani Ewa Znamirowska).

Tematyka rebusów i zagadek fizyczno-astronomicznych obejmowała następujące działy: astronomia, grawitacja, fizyka atomowa i jądrowa, bryła sztywna, optyka.
Tematyka krzyżówek matematycznych obejmowała następujące zagadnienia: funkcje, prawdopodobieństwo, statystyka, potęgi i logarytmy, trygonometria, planimetria i stereometria, historia matematyki.

Podczas konkursów uczniowie przygotowali tematyczne krzyżówki matematyczne oraz rebusy i zagadki fizyczno-astronomiczne.
Każda klasa przygotowała 3 prace z matematyki i 3 z fizyki/astronomii.
W marcu nagrodzone prace zostały zaprezentowane na tablicach szkolnych.

Projekty dały możliwość spojrzenia na trudne przedmioty, jakimi są fizyka i matematyka, z innej perspektywy. Tym razem od strony ciekawostek, które da się ująć w rebusy, krzyżówki i zagadki. Realizacja projektu wymagała znajomości definicji, twierdzeń ale również historii fizyki i matematyki, życiorysów znanych postaci związanych z matematyką, fizyką i astronomią. Prace były ćwiczeniem intelektualnym, które wpłynęły na pamięć i sprawność umysłu, zarówno dla układających zadania, jak i rozwiązujących je potem uczniów. Dzięki rozwiązywaniu rebusów i zagadek rozwija się zdolność kojarzenia. Poza tym ćwiczymy w ten sposób logiczne myślenie i koncentrację.

I miejsce w konkursie ‘Rebusy i zagadki fizyczno-astronomiczne‘ zdobyli Damian Tarnawski (4G) i Jakub Podborowski (4G).

Zwycięzcami konkursu ‘Krzyżówki matematyczne’ zostali Damian Tarnawski (4G) i Jakub Podborowski (4G) oraz Julia Czaplińska (2F).

Prace wyróżnione:
Patryk Graf – 4E
Krzysztof Ostryżniuk – 4A
Krzysztof Jakubów – 1A
Filip Świrniak – 1A
Michał Chmielowski – 3D
Adrianna Winiarska i Kacper Malinowski – 2C
Mateusz Baran, Szymon Sarysz, Jakub Ferenc, Paweł Zaleski – 2E
Patryk Podgórski, Filip Sompolski, Marcin Gorczyński, Marcel Olankiewicz – 2E
Mateusz Sowiński, Kewin Błaszczyk, Bartek Wyrwich – 2F

Skip to content