Wycieczka do Saksonii

Elektroniczne Zakłady Naukowe > Aktualności > Wycieczka do Saksonii

Wycieczka do Saksonii

7.12.2018

Wycieczka do Saksonii:
Moritzburg, Maissen, Porzellan – Manufaktur, Weihnachtsmarkt

W grudniowy poranek uczniowie klasy II F, I D oraz II A wraz z opiekunami, nauczycielkami języka niemieckiego: panią Beatą Koniuszewską i panią Katarzyną Chatys wyruszyli na wycieczkę do Saksonii. Mieli tam zwiedzić barokowy pałac Moritzburg, następnie przejechać do Miśni, wejść na wzgórze z zamkiem Albrechtsburg, potem odwiedzić fabrykę porcelany i miśnieńską starówkę wraz z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym.

Duże wrażenie wywarły na nas zabytki tej część Saksonii – nie tak popularne, jak skarby Drezna, ale równie piękne, majestatyczne i cenne.

Mortitzburg dał nam wyobrażenie o rozrywkach i przepychu dworskiego życia
w czasach króla Augusta II Mocnego, który w roku 1723 rozpoczął rozległą przebudowę renesansowego pałacu na barokowy pałac myśliwski.

Zamek Albrechtsburg pochodzący z XV wieku to jedna z najstarszych późnogotyckich budowli tego typu w Niemczech. Był on pierwotną siedzibą Królewsko-Polskiej
i Elektorsko- Saskiej Manufaktury Porcelany, pięknie górującej nad Łabą. Na wzgórzu widzieliśmy też katedrę św. Jana i św. Donata oraz ratusz.

Duże wrażenie zrobiły na nas słupy dystansowe – poczty polsko-saskiej z XVIII wieku.

Po zwiedzaniu tych zabytków, udaliśmy się do fabryki porcelany.

Porzellan – Manufaktur Meissen. Tu zobaczyliśmy porcelanowe dzieła sztuki, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Ale kiedy na warsztatach dowiedzieliśmy się jak wiele artystycznej i żmudnej pracy wkładany jest w każdy detal, zrozumieliśmy, dlaczego te wyroby kosztują krocie.

Weihnachtsmarkt i miśnieńska starówka –ostatnim punktem naszej wycieczki była miśnieńska starówka i Jarmark Bożonarodzeniowy. Zarówno starówka, jak i jarmark ma niebywały kameralny klimat, czego w dużym mieście bardzo nam brakuje. Gdy zaczął zapadać zmrok, jarmark utonął w iluminacjach i ujął nas podświetlonymi fasadami budynków.

Zadowoleni i pełni wrażeń uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami

Skip to content