WYCIECZKA EDUKACYJNA DO WIEDNIA

Elektroniczne Zakłady Naukowe > Aktualności > WYCIECZKA EDUKACYJNA DO WIEDNIA

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO WIEDNIA

W dniach od 28 do 29 maja 2018 roku odbyła się wycieczka do Wiednia, w której udział wzięli uczniowie klasy 1F oraz kilkoro uczniów z klas: 1A, 1C oraz 2D. Opiekunami wycieczki były Panie: Katarzyna Kuś – Chatys, Jolanta Ilnicka oraz Małgorzata Tarnowska. Wycieczkę rozpoczęliśmy o godzinie 4:30 wyjazdem z Wrocławia. Po ponad 7 godzinach spędzonych w autokarze dotarliśmy bezpiecznie na miejsce.

Pierwszym miejscem przez nas odwiedzonym był Dom Hundertwassera (Das Hundertwasserhaus), który słynie ze swojej wyjątkowości. Dom ten jest kamienicą wyróżniającą się od innych wiedeńskich budynków nieregularnymi kształtami, różnokolorowymi barwami, brakiem jakiejkolwiek symetrii oraz rezygnacją przez autora projektu z linii prostych. Charakteryzuje się on także dużą ilością zieleni – roślin i drzew. Po drodze zobaczyliśmy również jeden z najpiękniejszych bulwarów na świecie – Die Wiener Ringstraße. Kolejnym punktem wycieczki było das Naturhistorische Museum (Muzeum Historii Naturalnej), w którym zobaczyliśmy mnóstwo eksponatów ukazujących to, co wydarzyło się na naszej planecie przez wieki.

Od godziny 15 pierwszego dnia pobytu w stolicy Austrii wraz z miejscową przewodniczką zwiedzaliśmy Wiedeń. Widzieliśmy Wiedeńską Operę Państwową, której gmach zapierał dech w piersiach, oraz barokowo-klasycystyczny pałac władców Austrii (Hofburg). W centrum Wiednia przy Ringstraße ujrzeliśmy Parlament, w którym prowadzone są obrady dwóch izb parlamentu Austrii; zobaczyliśmy także piękny Ratusz. Podczas zwiedzania byliśmy też w niesamowitym parku miejskim (Wiener Stadtpark), w którym kwitnie ponad 400 gatunków róż. Na koniec odwiedziliśmy dwie budowle w stylu gotyckim: Kościół Matki Bożej Śnieżnej (Die Minoritenkirche) oraz Katedrę Świętego Szczepana (Der Stephansdom) – jeden z symboli miasta, znajdujący się na Placu świętego Szczepana. Po zakończeniu zwiedzania Wiednia udaliśmy się na obiadokolację do jednej z wiedeńskich restauracji, w której skosztowaliśmy lokalnych specjałów. Następnie pojechaliśmy zakwaterować się do hostelu usytuowanego na wzgórzu, wokół którego rozciągała się przepiękna panorama miasta.

Nasz drugi, a zarazem ostatni dzień podróży rozpoczęliśmy śniadaniem w hostelu. Około godziny 9:15 wykwaterowaliśmy się i byliśmy już w drodze do Galerii Sztuki i Światowego Dziedzictwa Kultury – Belwederu (Belvedere Museum Wien – Kunstgalerie und Weltkulturerbe), w którym mogliśmy podziwiać między innymi dzieła sztuki ze średniowiecza, barokowe malarstwo i rzeźbę oraz dzieła klasycyzmu, romantyzmu i innych epok. W Galerii tej znajdują się miedzy innymi perły malarstwa w wykonaniu Gustava Klimta, które wzbudziły nasz zachwyt. Na koniec mieliśmy czas na zabawę w Wiener Prater mit dem Riesenrad, czyli w wiedeńskim parku rozrywki z monumentalnym młyńskim kołem. Każdy z nas znalazł tam coś dla siebie, począwszy od rollercosterów, przez domy strachu, aż do koła młyńskiego, będącego symbolem parku, który szczególnie zachwycił nasze Panie nauczycielki, które zdecydowały się na 15-minutową przejażdżkę tym cudem techniki. Prater był ostatnią naszą atrakcją podczas pobytu w Austrii. Na granicy austriacko – czeskiej mieliśmy jeszcze czas na ostatnie zakupy w centrum handlowym M17. Później czekała nas już tylko droga powrotna do Wrocławia, do którego przybyliśmy po godzinie 22.

Pomimo tego, że nasz wyjazd do Austrii nie trwał zbyt długo, jesteśmy bardzo z niego zadowoleni. Nie możemy się już doczekać następnej takiej wycieczki, mamy nadzieję, że będzie ona dłuższa.

Karolina Jarowska i Karolina Włodyka z klasy 1F

Skip to content