Relacja z wymiany polsko-niemieckiej w Verl

Elektroniczne Zakłady Naukowe > Aktualności > Relacja z wymiany polsko-niemieckiej w Verl

Relacja z wymiany polsko-niemieckiej w Verl

W dniach 14.03.18 – 21.03.18. grupa 23 uczniów i uczennic z naszej szkoły uczestniczyła pod opieką pań Anety Bilewicz i Małgorzaty Stańczyk w 8-dniowym wyjeździe do Verl, niemieckiego miasta w Nadrenii – Północnej Westfalii. Uczniowie mieli bardzo bogaty program pobytu – obejmował on zarówno dziedziny, związane z techniką i branżami: elektroniczną, informatyczną i elektroniczną, jak i aspekt kulturowo – krajoznawczy.

Nasi uczniowie zwiedzili znaną ze swojej doskonałej marki na całym świecie firmę Miele w Oelde, produkującej m.in. pralki, suszarki, zmywarki, wyciągi i kuchenki, w której zapoznali się z procesem produkcji kuchni elektrycznych, indukcyjnych i gazowych. Mogli też posłuchać relacji o praktykach i porozmawiać z uczącymi się tam zawodu stażystami. Byli też gośćmi w firmie KFE w Lippstadt – centrum badania kompetencji elektrycznych pojazdów, gdzie mogli zobaczyć specjalistyczne laboratoria, w których poddaje się samochody elektryczne różnym testom środowiskowym i napięciowym w celu wykrycia ich ewentualnych wad. Dużym uznaniem cieszyła się też wizyta w HNF – Museum – muzeum informatyki w Paderborn, które ma raczej charakter centrum poznawczego. Można w nim nie tylko nabyć wiedzy o genezie i rozwoju informatyki na świecie, ale i pobawić się trochę w zabawy interaktywne.

W ratuszu miejskim w Verl uczniowie spotkali się z burmistrzem miasta. Burmistrz Michael Esken opowiedział o historii i życiu współczesnym Verl. Nasi uczniowie mogli również zadawać pytania na interesujące ich tematy. Wiedza o mieście przydała się im z pewnością do rozwiązania gry miejskiej.

Mimo dość chłodnej pogody mogliśmy także podziwiać uroki Externsteine – oryginalnych piaskowych skał w Lesie Teutoburskim, których powstanie wiąże się z licznymi legendami, a także zwiedzić późnoromańską katedrę św. Liboriusza i kaplicę św. Bartłomieja. Obie te budowle położone są nad rzeką Pader, w której źródło mają bardzo liczne jej dopływy.

Nasi uczniowie spędzali większość czasu w grupie, mieszkali zaś w rodzinach, w których mogli ćwiczyć konwersacje na wszystkie tematy życia codziennego. Mogli też wykazać się wiedzą o współczesnej Europie podczas gry dla uczniów i ich rodzin, zorganizowanej na wieczorze polskim. Temat wielokulturowości był dominujący i bardzo aktualny. Przywiezione przez nas na poczęstunek pierogi jak zawsze wzbudzały duży entuzjazm naszych gospodarzy.

Dobrą okazją do wymiany doświadczeń z rówieśnikami z Niemiec było spotkanie z uczniami w zaprzyjaźnionym Carl Miele – Berufskolleg – zespole szkół technicznych w Guetersloh. Uczniowie EZN zostali powitani przez zastępcę dyrektora CMB pana Karla Grewe, następnie poznali dualny system nauczania, o którym opowiedzieli im nauczyciele tej szkoły pan Sven Broehmer i pani Anna Grabenstroer, nauczyciele odpowiedzialni w tej szkole za wymianę młodzieży z Polską. Nasi uczniowie mogli w mieszanych zespołach popracować nad różnymi zadaniami w szkolnych warsztatach – np. zaprogramować spinnera na maszynie CNC lub trajektorię ruchu robotów na planszy, a potem wraz z kolegami z Niemiec rozegrać pasjonujące mecze siatkówki i piłki nożnej.

Nasz pobyt w Verl był może niezbyt długi, ale bardzo owocny w nowe doświadczenia dla wielu naszych uczniów. Wrażenia pozostaną na pewno w pamięci na długo. Wielu z nich zapowiada już swój udział w kolejnej wymianie młodzieży. Ale przedtem w czerwcu br. będą mieć okazję do ponownego spotkania z młodzieżą z CMB, która zapowiedziała swoją rewizytę u nas. (M.Stańczyk)

Skip to content